Vse premalo pozornosti posvečamo skrbniki psov (in mačk) notranjim zajedavcem in le počasi odkrivamo, kakšne posledice ima delo neprijetnih gostov v pasjem organizmu.
Okužbo z glistami najavljajo naslednji znaki:
- draženje v nosni votlini,
- polodprte oči med spanjem,
- otekanje okoli oči, predvsem zjutraj,
- mletje z zobmi,
- plosko ležanje na trebuhu,
- požrešnost ali pomanjkanje teka,
- otečen in trd spodnji del trupa,
- občasno kašljanje,
- izmenjujoči se diareja in zaprtje, ali diareja zjutraj med. 3. in 5. uro.
- Včasih pride ponoči tudi do nehotenega uriniranja, saj žival ne more zadržati urina, ki je poln strupov glist.
Najbolj zanesljiv in hkrati najmanj škodljiv način za odpravljanje glist iz živalskega organizma je homeopatsko zdravljenje z Abrotanumom. Ta spremeni okoliščine v prebavnem traktu, da v njih gliste ne morejo več preživeti in se zato same izločijo. Zdravljenje traja sedem do deset dni in je prijazno tudi za mladiče.
Gliste, ki jih najdemo v blatu, so običajno še žive, saj jih nismo zastrupili. Tako je potrebno blato odstraniti, da ne pride do ponovne okužbe. Črevesju s takim načinom homeopatskega zdravljenja preprosto omogočimo, da se samo znebi nevarnih zajedavcev, organizma pa ne izpostavljamo strupenim kemikalijam. Za vzdrževanje glistam neprijaznega življenjskega okolja v črevesju homeopati priporočajo tedenski odmerek pripravka Calcarea carbonica v naslednjih štirih tednih.
Nevarni zajedavci so tudi trakulje
Najdemo jih predvsem na živalih, ki imajo bolhe, saj so te prenašalke okužbe. Znaki so slabokrvnost, zadihanje celo ob manjših naporih, v nekaterih okoliščinah tudi povečanje srca. Eden od znakov je tudi stalno povečanje zenic, občasna slepota, omotica in dražeče srbenje zadnjika. Takrat lahko opazimo, kako se kuža ali maček drsa z zadnjico po tleh.
Trakulja lahko povzroči tudi izgubo telesne tež in diarejo. Odpravljanje trakulj je včasih z antiparazitiki tudi neuspešno, saj gre za trdovratne zajedavce z zanimivim življenjskim ciklusom.
Odrasla trakulja živi v tankem črevesju psa ali mačke, z glavo je pripeta na črevesno steno in se skozi površino hrani s črevesno vsebino. Zraste od 20 cm dalje. Vsak segment, velik kot riževo zrno, ima svoj prebavni in razmnoževalni sistem in se z rastjo novih segmentov pomika na konec zajedavca. Od tam se odlušči kot rezervoar jajčec, lahko se prosto giblje in potuje skozi črevo na prosto. Prej ali slej se ovoj posuši in poči.
Ta oblika jajčec za sesalce ni nevarna, pač pa se v bližini na dlaki lahko zadržujejo tudi larve, razvojne oblike bolh, ki iščejo hrano. Larve zaužijejo izločke odraslih bolh, t.j. prebavljeno kri, pa tudi jajčeca trakulje. Razvoj bolhe se nadaljuje, prav tako pa se v njej razvija tudi trakulja. Ko se žival liže, tako zaužije z bolho tudi trakuljo, ki je v tej razvojni obliki pripravljena, da okuži psa ali mačko. Telo bolhe podleže prebavnim sokovom v prebavilih živali, trakulja pa nastopi svoje »delo«. Samo trije tedni so potrebni, da se sklene razmnoževalni ciklus in so na prostem spet odrivki, polni jajčec trakulje.
Homeopatija pozna nekaj pripravkov, ki se uspešno uporabljajo za odpravljanje trakulje in, kot že opisano, vzpostavljajo trakuljam neprimerno okolje v prebavnem traktu živali tako, da ga zapustijo. Calcarea carbonica 200 CH deluje na vse vrste trakulj z 90%-no uspešnostjo, za preostalih deset odstotkov pa je primeren pripravek Natrum muriaticum 200 CH. Ni potrebno posebej poudarjati, da se mora skrbnik resno lotiti tudi odpravljanja bolh. Calcarea carbonica ima tudi to lastnost, da v štirih tednih, kolikor traja zdravljenje, bistveno izboljša odpornost organizma proti vsem vrstam črevesnih zajedavcev. V tem času se še posebej priporoča hrana z visoko vsebnostjo vitamina A: jajčni rumenjak, mleko, ribe, nastrgano korenje.
Homeopatija ponuja še tretji pripravek in sicer Granatum 6 D ali 12 D. Uporablja se štirikrat dnevno pet dni zaporedoma. Zdravljenje je priporočljivo ponoviti po enotedenskem premoru.
Za preventivno delovanje proti notranjim zajedavcem pa tudi proti zunanjim (klopi, bolhe) prehranski strokovnjaki že dolgo priporočajo česnov prah, ki se, posebej narejen kot dodatek prehrani za pse, dobi tudi v boljših slovenskih trgovinah s hrano za pse.
Zaprtje
je stanje, ki pomeni »samozastrupljanje« organizma in ustvarja idealne okoliščine, v katerih izbruhnejo kožne težave, urinarne infekcije in degenerativne nevnetne spremembe na sklepih (artroza).
Pri psih je zaprtje običajno posledica zaužitja prevelike količine kosti.
Še posebno težavne so svinjske, ki so krhke in se z lahkoto zlomijo. V črevesju se oblikuje zelo trd čep, kost pa pri težavnem prehajanju lahko rani črevesno steno, zato je edino zanesljiv recept izogibanje prevelikim količinam kosti, starejšim psom pa kosti sploh ni priporočljivo dajati. Če pride do tovrstnega zaprtja, je potrebna veterinarska pomoč. Zaprtje pa nastopi lahko tudi zaradi pomanjkljivega gibanja, neuravnotežene prehrane, težjih živčnih obolenj, slabega delovanja jeter, povečanja paraanalnih žlez ali resnih bolezni, kot je npr. povečanje prostate, hernia ali tumor v drobovju.
Ko lahko zanesljivo izločimo naštete vzroke, je psu mogoče pomagati pri zaprtju s homeopatskim pripravkom Nux vomica 6 D, ki ga dajemo vsako uro do dve. Kronično zaprtje pri starejših psih, ki se brezuspešno napenjajo, lahko rešimo s homeopatskim pripravkom Alumina 8 D.
V primeru, da ni nikakršnega gibanja črevesja in se to zdi otrplo, lahko uporabimo Opium 6 D. Zaprtje, spremljano s krči mišice zapiralke lahko nastopi tudi zaradi preobilice zdravil, pes pa se neuspešno napenja, blato pa je formirano v kroglice in podobno ovčjemu. V tem primeru pomaga Magnesia phosphorica 6 D. Včasih opazimo izmenjajoče se zaprtje z diarejo, vsakič blato zgleda drugačno. Uporabimo lahko Pulsatillo 6 C. Če se pojavita pri iztrebljanju hkrati diareja in zaprtje, predpisujemo Sulphur 6 C.
Zaprtje je vedno znak določenega pomanjkanja v funkciji črevesja, zato homeopati vedno priporočajo kombinacijo naslednjih pripravkov, ki vzpostavijo normlno stanje v želodcu in črevesju: Nux vomica 6 C, Carbo vegetabilis 6 C in Okoubaka 2 D. Naštete pripravke je koristno imeti doma kot del homeopatske prve pomoči. Homeopatske pripravke dajemo, dokler simptomi ne izginejo.
Driske
so zelo nevarne predvsem za mladiče, saj se ti hitro izsušijo. Pri pojavu driske je potrebno preiti na 24-urni post, nato pa na dietno prehrano (riževa sluz, naribano jabolko, ruski čaj, prepečenec, pretlačena banana), ki naj traja vsaj dva do tri dni. Prvi dan naj bodo obroki v obsegu ¼ običajnega, drugi dan ½, tretji dan ¾ in četrti dan običajno veliki, vsa hrana pa razdeljena na 3 – 4 obroke na dan. Če se v 24-ih urah driska ne umiri, poiščemo pomoč veterinarja.
Mojca Sajovic